DOM
na
SPRZEDAŻ
4 500 000 PLN
7 500 PLN/m2
ŁASZEWO
Opis
Zapraszamy do Zachodniopomorskiego gdzie prezentujemy Dwór z przepięknym parkiem o powierzchni ponad 6 ha oraz 5 ha folwarku, który można odbudować lub wykorzystać część materiału na nowe budynki. Dodatkowo do pałacu przynależy 10 ha ( poza folwarkiem i parkiem) ziemi.
Dodatkowe informacje:
Zabudowania folwarku zbudowane są z czerwonej cegły i pięknego kamienia polnego.
Dwór to klasycystyczna siedziba rodu szlacheckiego. Znajduje się w odległości ok. 100 km od Szczecina. Powierzchnia pałacu ok. 600 m2.
Na terenie parku są trzy stawy, natomiast na terenie gminy jest kilka jezior do najbliższego jest 5 km. W pobliżu znajduje się jedno z większych pól golfowych MODRY LAS.
Nieruchomość łącznie z zabytkowym parkiem i podwórzem gospodarczym stanowi jeden z nielicznych - całościowo zachowanych - zespołów folwarcznych i należy do nielicznych obiektów rezydencjonalnych, który w okresie powojennym miał stałego użytkownika i był na bieżąco remontowany i konserwowany. Opieką konserwatora objęty jest zespół dworski oraz park. Większość obiektów na folwarku można adaptować, modernizować lub rozebrać pod nadzorem konserwatora zabytków. Obiekt może być rozbudowany i modernizowany z zachowaniem utrzymania dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego tego obszaru. Ze względu na swoje położenie oraz walory świetnie nadaje się na agroturystkę, bazę hotelarską, ośrodek terapii czy też dom dziennego i stałego pobytu dla osób starszych. Na tym terenie można się starać o dofinansowanie z budżetu oraz funduszy Unijnych w zależności od rodzaju planowanej działalności.
Wykonane prace remontowe:
W latach 80-tych wykonano dreny w piwnicy, wymieniono stropy drewniane, wprowadzono stropy ceramiczne, nową inst. elektryczną, wod.- kan. I c.o.; założono nowe rynny.
W styczniu 2007 roku został wymieniony dach, zgodnie z wymogami konserwatora zabytków.
Obiekt osadzony jest na ławach z kamienia, posadowienie stabilne, ściany piwnicy kompletne, niezagrzybione o głębokości 280 cm, zagłębione w grunt 140 cm, dostępne od wewnątrz po schodach przy windzie kuchennej.
Budynek założony na planie wydłużonego prostokąta, o zwartej masywnej bryle, nakrytej dachem naczółkowym z 2- spadowym dachem.
Do wnętrza budynku prowadzą trzy wejścia - dwa pośrodku długich ścian.
W części mieszkalnej - ściany na bieżąco konserwowane.
Dwór należy do nielicznych, który po adaptacji na cele mieszkalno-biurowe zachował liczne elementy pierwotnego wystroju i wyposażenia z XIXw.
Najcenniejsze elementy w pomieszczeniach reprezentacyjnych, holu i sali balowej:
- drewniana klatka schodowa z galeryjką i balustradą,
- liczne szafy wnękowe,
- kominek z kamienia imitującego marmur,
- dwuskrzydłowe drzwi płycinowe,
- neogotycki piec kaflowy,
- neobarokowy piec kaflowy;
PODŁOGI :
obręb sieni, korytarza, sali balowej, jadalni- deski ,
holl i salon- historyczne parkiety (nalepki z datą 1842),
pomieszczenia sanitarne - współczesna terakota;
STOLARKA:
SCHODY frontowe - kamienne; w holu prowadzą na galeryjkę, drewniane z tralkowa balustradą; do piwnicy - drewniane, ogólny stan bez zagrożeń konstrukcyjnych.
OKNA - wszystkie osadzone w pierwotnych otworach; generalnie zachowane okna parteru i II kondygnacji;
DRZWI - w większości pierwotna XIXw., nowe umieszczono do pomieszczeń sanitarnych; frontowe 2 - skrzydłowe, podwójnie łamane, liczne szafy wnękowe zamykane różnymi drzwiami, wnęka pod schodami galeryjki - zamykana ozdobną metalowa kratą z motywami winorośli;
ELEWACJE - największym zmianom uległ wystrój i kolorystyka elewacji, w trakcie remontu uproszczono architekturę;
UKŁAD WNĘTRZA - mimo remontów nie wykazuje cech wtórnych; historyczny podział funkcjonalny: część płd- zach - prywatna;
płn- wsch.- reprezentacyjna; oficyna i poddasze- mieszkalno -biurowa.
Parter - przedsionek, sień, jadalnia, kuchnia, łazienka, po prawej stronie holu i sieni- część prywatna z 2 salonami + sypialnia, kuchnia, łazienka. Po lewej stronie holu- duża sala balowa.
Piwnica- rytmiczny rozkład pomieszczeń.
PARK
dworski - z połowy XIX w., z zachowaną historycznie kompozycją, podstawowy skład gatunkowy i ilościowy. Lipy i buki ( ok. 150 lat), świerki olchy, klony (-70 lat), drzewostan zdrowy, doraźnie pielęgnowany. Współczesne żywopłoty z bukszpanu, kilka stawów. Ogrodzenie - w osi drogi wiejskiej - mur ceglany na kamiennej podmurówce, dalej zabudowania folwarczne i dwór, od południa -metalowa siatka.

FOLWARK
odwrócona litera T. M.in. budynek gospodarczo – mieszkalny, jałownik, stajnia, owczarnia, nawierzchnia brukowa, podjazd.
Szczegóły oferty

Cena4 500 000 PLN

Powierzchnia600 m2

RynekWtórny

Powierzchnia działki210 000 m2

Powierzchnia użytkowa480 m2

Rok budowy1850

Liczba pięter1

Liczba pokoi10